مقالات

شپشک برنج

شپشک برنج

بدون شک شما هم با شپشک برنج روبرو شده اید. شپشک برنج چیست و ظاهر آن چگونه است ؟به نظر شما این موجودات خطرناک یا ناقل بیماری هستند؟ ِآیا میتواند به سایر مواد غذایی نفوذ کنند؟ آیا خوردن شپشک برنج خطرناک است؟  اصلا چگونه از هجوم شپشک برنج به خانه جلوگیری کنیم؟ اگر به جواب این سوالات علاقمندید با برنج فسفری همراه شوید.

شپشک برنج چیست و ظاهر آن چگونه است؟

شپشک برنج به حشره های ریزی گفته میشود که در میان دانه های برنج به ویژه برنج های فاقد مواد نگهدارنده به وفور یافت میشود. نام علمی شپشک برنج Sitophilus oryzae میباشد و به طور عمومی به آن Rice weevil نیز میگویند. این حشرات به عنوان یک آفت شناخته میشوند که به انبارهای محصولاتی چون ذرت، گندم و برنج حمله کرده و در میان محصولات به سرعت تکثیر میشوند. شپشک برنج در رنگ های سرخ، قهوه ای و مشکی یافت میشود که چهار نقطه قرمز و نارجی را به طور ضربدری روی پوشش بال های خود دارند. شپشک های برنج شش پا و یک پوزه بلند دارند و اندازه آنها چیزی بین دو تا سه میلی متر می باشد. طبق تحقیقات به عمل آمده، طول عمر این حشرات حدود سی روز می باشد و شپشک های بالغ میتوانند خیلی سریع در مسافت های کوتاه پرواز کنند.
شپشک برنج

آیا شپشک برنج خطرناک است؟

مطمئنا برای بسیاری از شما اتفاق افتاده است که به محض باز کردن در کیسه برنج، با حشره های ریز و ترسناک قهوه ای رنگی رو به رو شوید که به سرعت در میان دانه های برنج حرکت میکنند. در صورت مشاهده شپشک در برنج ممکن است با این سوال مواجه شوید که آیا وجود شپشک در میان دانه های برنج خطرناک است؟ به طور عمومی شپشک ها از طریق نفوذ به انبارهای نگهداری برنج، ذرت و گندم غذای خود را تامین میکنند. توجه داشته باشید، اگر هنگام باز کردن کیسه برنج هیچ شپشکی را مشاهده نکردید، ممکن است تخم های شپشک در میان دانه های برنج وجود داشته باشد. در صورت مشاهده کردن یا مشاهده نکردن شپشک، لازم است چند نکته مهم درمورد آنها و خطراتی که ممکن است برای انسان ها داشته باشند بدانید.

آیا شپشک برنج میتواند ناقل بیماری باشد؟

عده ای به محض دیدن شپشک برنج، جهت جلوگیری از انتقال بیماری و حفاظت از سایر مواد خوراکی اقدام به دور ریختن کیسه برنج میکنند. لازم است بدانید در صورت مشاهده شپشک در میان دانه های برنج آرامش خود را حفظ کنید چراکه این موجودات ابدا ناقل بیماری نیستند و به هیچ وجه سلامت جسمانی ما انسان ها را تهدید نمیکنند. به طور کلی شپشک مضر میتواند باشد ولی نه برای سلامت انسان ها بلکه برای غلاتی که در محل زندگی و یا در سوله های بزرگ از آنها نگهداری میکنیم.

آیا شپشک برنج میتواند به سایر مواد غذایی نفوذ کند؟

بله، در صورتی که شپشک ها به خوبی مدیریت و کنترل نشوند میتوانند به راحتی به محل نگهداری سایر مواد خوراکی از جمله ماکرونی، ذرت، رشته سوپ، گندم، جو و… نفوذ کنند و شروع به تخم ریزی کنند. در صورت حمله شپشک به سایر مواد غذایی، علاوه بر ایجاد آلودگی و مزاحمت، ضرر اقتصادی هنگفتی به شما تحمیل میکنند.

آیا خوردن شپشک برنج خطرناک است؟

عده ای بر این باوراند که اگر به طور ناخواسته شپشک برنج را مصرف کنند، ممکن است به بیماری سخت و خطرناکی دچار شوند که درمان آن بسیار سخت و هزینه بر خواهد بود. لازم است بدانید که این باور اساسا اشتباه است، شما حتی اگر تعداد زیادی از شپشک های برنج را به طور ناخواسته در میان وعده های غذایی خود مصرف کنید همچنان هیچ خطری سلامت جسمانی شما را تهدید نمیکند. بنابراین حتی اگر نکات ضروری جهت پاک کردن برنج شپشک زده را به عمل آورده اید و همچنان نگران هستید شپشک در میان دانه های باقی بماند، خیالتان از بابت سلامتی جسمانی خود راحت باشد.

آیا شپشک برنج میتواند گوشت انسان را گاز بگیرد؟

نخیر، شپشک ها به دلیل حالت خرطومی شکل سر خود، نمیتوانند پوست انسان یا حیوانات خانگی را گاز گرفته و آن را زخمی کنند. جهت رفع نگرانی کامل از شما خوانندگان عزیز لازم است اضافه کنیم، شپشک ها نه تنها قادر به گاز گرفتن پوست انسان و حیوانات خانگی نیستند، بلکه آنها را نیش هم نمیزنند و در صورت تخم ریز در خانه، مبلمان چوبی، پارچه، سیم تلفن و… را نمیجوند. شپشک های برنج تنها میتوانند مواد خوراکی خاصی را سوراخ و تکه تکه کنند و از آنها به عنوان تغذیه استفاده کنند.
برای گرفتن مشاوره رایگان با شماره09372854225تماس بگیرید.
شپشک برنج

چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟

قطعا شما هم دست کم یکبار شاهد تخم شپشک ها و یا حرکت کردن شپشک های بالغ در میان دانه های برنج بوده اید. جالب است بدانید در نگهداری از برنج های ایرانی به علت اینکه اغلب از مواد نگهدارنده استفاده نمیشود، احتمال هجوم شپشک های برنج چند برابر بیشتر نسبت به سایر برنج ها است. علاوه بر برنج هایی که مواد نگهدارنده ندارند، برنج های قهوه ای و سبوس دار هم نیز از احتمال هجوم شپشک های برنج در امان نیستند. به طور کلی محافظت از دانه های برنج در مقابل حمله های تهاجمی شپشک ها، امری سخت و طاقت فرسا است و همواره ممکن است خزانه های نگهداری برنج مورد حمله آفت ها واقع شوند. در صورت مشاهده شپشک های برنج نگران چیزی نباشید، شما میتوانید با انجام پیشنهادات ذکر شده در ادامه مطلب، برنج های خود به خوبی را پاکسازی کنید.

نکات قابل توجه برای نگهداری از برنج

  • به هیچ عنوان از قرص برنج برای نگهداری از برنج استفاده نکنید. این روش میتواند برای از بین بردن آفت های برنجی مناسب باشد ولی برای سلامت جسمانی انسان ها بسیار خطرناک است و منجر به مرگ میگردد. این روش علاوه بر خطر جانی، سایر اندام های حیاتی از جمله کبد را تهدید میکند و ممکن است آسیب جبران ناپذیری به شما وارد کند.
  • توجه داشته باشید در تمامی مراحل ذکر شده در زیر، لازم است برنجی که به آفت آلوده شده است را از محل نگهداری سایر مواد خوراکی دور کنید چراکه ممکن است از میان دانه های برنج آلوده پرواز کنند و به محل نگهداری سایر مواد غذایی نفوذ کنند. ترجیحا بالکن، حیاط و یا باغی که مواد خوراکی در آنها وجود ندارد پیشنهاد میشود.

تکنیک های مبارزه با شپشک های برنج

برای پاک سازی این موجودات می توانید از سه تکنیک زیر استفاده نمایید.

تکنیک استفاده از آب جوش

در این تکنیک به راحتی با استفاده از آب جوش میتوانید شپشک ها را در میان دانه های برنج بسوزانید. برای انجام این کار کافی است مقداری آب را بجوشانید تا به خوبی داغ شود، سپس آن را روی دانه های برنج بریزید تا شپشک ها و تخم های آنها را از بین ببرد. پس از مردن شپشک ها، جسم بی جان آنها روی سطح آب شناور میشود و میتوانید بعد از آبکشی دوباره آب جوش به دانه ها اضافه کنید. پیشنهاد میشود از این تکنیک سه بار به طور متوالی برای پاکسازی کامل برنج استفاده کنید.

تکنیک استفاده از نعناع  

پودر نعناع خشک به علت بویی که از خود ساطح میکند شپشک های برنج را از خود دور میکند و یا آنها را میکشد. در این تکنیک شما باید پودر نعناع خشک و یا برگ نعناع خشک را در لابه لای دانه های برنج قرار دهید.

تکنیک استفاده از برگ بو

برگ بو یا چیریش بهترین گزینه برای دور کردن شپشک ها از برنج میباشد. در این تکنیک برگ بو را در ظرف حاوی برنج قرار دهید و ظرف را در محلی باز  قرار دهید تا شپشک ها از برنج خارج شده یا پرواز کنند.

بیشتر بدانیم: چگونه حشرات برنج را از بین ببریم؟

چگونه از هجوم شپشک برنج به خانه جلوگیری کنیم؟

همانطور که میدانید سرعت پخش و رشد آفت ها بسیار سریع است و جلوگیری از حمله آنها کار ساده ای نیست. کافی است در یکی از مراحل کاشت، داشت و برداشت یکی از تخم های شپشک به انبار منتقل شود. به همین ترتیب کل ذخایر برنج به آفت آلوده میشوند. با روشهای زیر می توان از حمله شپشک برنج به خانه جلو گیری کرد.

نگهداری برنج در مکانی خشک و خنک

در کیسه های برنجی که تهیه میکنیم و آنها را به منزل منتقل میکنیم ممکن است تخم های شپشک و یا خود شپشک بالغ قرار داشته باشد. از این رو بسیار مهم و حیاتی است که برنج ها را در محل مناسبی برای نگهداری قرار دهیم. دو عامل رطوبت و گرما برای رشد و تکثیر شپشک ها مطلوب ترین حالت ممکن میباشد. بنابراین در تمامی منابع حاضر، پیشنهاد میشود برنج ها را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید و در صورت مشاهده شپشک در گونی، سریعا اقدام به کشتن و از بین بردن آنها کنید. از طرفی برنج یک محصول حساس به شرایط محیطی است و نگهداری آن در شرایط مناسب بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که برنج در معرض حرارت یا رطوبت زیاد قرار گیرد، ممکن است باعث تغییر در خواص و کیفیت آن شود. بنابراین، باید به نحوه نگهداری برنج در شرایط مختلف حرارتی و رطوبتی توجه ویژه‌ داشت.

برای گرفتن مشاوره رایگان با شماره09372854225تماس بگیرید.
شپشک برنج

استفاده از ظروف پلاستیکی زخیم

علاوه بر نگهداری برنج در محلی خشک و خنک، باید از ظروف پلاستیکی زخیم برای نگهداری غلات استفاده کنید. شپشک ها ممکن است خیلی سریع به کل محیط خانه نفوذ کرده و شروع به تخم گذاری کنند. در صورت تخم گذاری در منزل شما، به سرعت غیر قابل تصوری به محل نگهداری غلات نفوذ کرده و تمامی غلات را پودر میکنند. بنابراین مهم است که غلات مورد نیاز خود از جمله ذرت، گندم، ماکرونی، رشته سوپ و آش و… در ظروف زخیم و غیر قابل نفوذ نگهداری کنید. توجه داشته باشید که غلاتی که در ظروف شیشه ای و پلاستیکی قرار میدهید خود نیز عاری از شپشک و یا تخم شپشک باشند. در صورت مشاهده تخم شپشک برنج و یا شپشک برنج بالغ در خانه، وسیله های خود را با آب داغ شسته و به منزلتان اسپری حشره کش بزنید.

استفاده از ظروف شیشه‌ای شفاف

استفاده از ظروف مناسب برای نگهداری برنج، تأثیر چشمگیری در مدت زمان نگهداری و کیفیت نهایی آن دارد. برای شروع، باید توجه داشت که ظروف انتخاب شده باید تمیز و خشک باشند. همچنین بهتر است از ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی با درب مناسب استفاده کنید تا هوا به درستی به داخل ظرف نفوذ نکند و برنج از رطوبت محافظت شود.ظروف شفاف مانند ظروف شیشه‌ای دارای این مزیت هستند که می‌توانید به راحتی مقدار برنج باقی‌مانده را مشاهده کرده و مرتب از آن نگاه‌ داری کنید. این نوع ظروف به شما کمک می‌کنند تا به راحتی ببینید که آیا برنج خوراکی شما شپشک دارد یا نه . همچنین باقی‌مانده برنج را به خوبی مشاهده کنید و برای خرید آن برنامه ریزی داشته باشید.

عدم قرار گرفتن برنج در معرض حرارت یا نور مستقیم

برای نگهداری صحیح برنج فجر، برنج طارم ، برنج طارم استخوانی یا هر برنج دیگر، باید آن را در محل مناسب و خشک و دور از نور نگهداری کنید. همچنین می‌توانید از جعبه‌های مخصوص یا ظروف بسته‌بندی شده استفاده کنید تا از ورود رطوبت و هوا به دانه‌های برنج جلوگیری کنید. بغیر از محافظت از حمله شپشک، نکات دیگری همچون عدم قرار گرفتن برنج در معرض حرارت یا نور مستقیم نیز می‌تواند به حفظ کیفیت برنج کمک کند. همچنین، پس از پخت برنج، بهتر است آن را در ظروف مناسب و در یخچال نگهداری کنید تا از فساد زودرس آن جلوگیری شود.

خرید برنج فسفری:

نگهداری صحیح برنج از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این موضوع تأثیر زیادی بر طعم و کیفیت غذاهایی که با استفاده از برنج تهیه می‌شوند، دارد. برای حفظ طعم و کیفیت برنج، مهم ترین نکته، انتخاب نوع برنج مناسب است. انواع برنجهای مرغوب دارای دانه‌های طولانی و خوشمزه‌ای هستند که باعث می‌شود طعم و کیفیت غذاهای تهیه شده از آن بسیار مطلوب باشد. استفاده از برنج تازه از دلایل اصلی حفظ طعم و کیفیت برنج است. همچنین، بهتر است برنج را به مقدار مصرف خودتان خریداری کنید تا از حمله شپشکها  و عدم تماس با هوا و رطوبت جلوگیری کرده باشید.
متا دسکریپشن: رطوبت و گرمادو عامل مهم برای رشد و تکثیر شپشک ها هستند. اما نگران نباشید. شپشک برنج ابدا ناقل بیماری نیستند و به هیچ وجه سلامت جسمانی انسان ها را تهدید نمیکنند.
برای گرفتن مشاوره رایگان با شماره09372854225تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *